
OSP dla klimatu
Zainspirujcie się działaniami innych drużyn!
Widoczne jest gwałtowne przyspieszenie negatywnych zmian klimatycznych i w obszarze środowiska naturalnego, skutkujących zniszczeniami w dużej skali (pożary lasów, huragany, susze i powodzie) oraz zagrożeniami dla zdrowia i życia ludności. Niestety źródłem tych zmian o katastrofalnym charakterze jest w dużej mierze działalność człowieka. To wymusza konieczność intensywnych, ciągłych prac studyjnych, monitoringu i praktycznych rekomendacji w obszarze działalności Związku i zrzeszonych w niej OSP.
Ochotnicza straż pożarna od lat podejmuje skoordynowane działania ratujące ludzi i przyrodę. Te możliwości należy rozwijać. To ważny, naturalny obszar aktywności Związku i zrzeszonych w nim OSP.
Strategia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Florian 2050
Inspiracje działań
Zobaczcie, jakie działania na rzecz klimatu strażacy i strażaczki podejmują w Polsce!
Świećcie przykładem - jak OSP, które modernizują swoje remizy
Termomodernizacja budynku, montaż OZE czy wymiana źródła ciepła w remizie to działania, które chronią klimat, zmniejszając emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. OSP mogą uzyskać na ten cel wsparcie finansowe!
Rozmawiajcie z mieszkańcami - jak MDP Modliszewo
Strażacy z bliska obserwują skutki zmiany klimatu. Są też blisko ludzi, bo na co dzień chronią ich dobytek, zdrowie, a czasem i życie. Mają więc mocny mandat do tego, żeby włączać mieszkańców do rozmowy o tym, jak zmienia się klimat i co możemy z tym wspólnie zrobić.
Zorganizujcie naradę o wodzie - jak kilkadziesiąt OSP w całej Polsce
W naradzie strażacy i strażaczki zapraszają mieszkańców do wspólnej diagnozy lokalnej sytuacji wodnej i szukania pomysłów na działania, które mogą ją poprawić.
Wykorzystajcie budżet obywatelski - jak OSP Wesoła
Budżet obywatelski to dobre narzędzie dla strażaków i strażaczek, którzy chcą sfinansować działania na rzecz klimatu, na które inaczej trudno byłoby znaleźć środki.
Gromadźcie deszczówkę - jak MDP Kobyla Góra-Pakoszów
W czasach, gdy coraz częściej doskwiera nam susza, warto postawić na oszczędność wody. Pomagają w tym np. zbiorniki na deszczówkę zamontowane przy budynku.
Stwórzcie ogród deszczowy w pojemniku - jak OSP Chrząstowice
Ogród deszczowy to nasadzenie roślin, do
którego doprowadzamy deszczówkę z dachów i okolicznych powierzchni utwardzonych (np. parkingu). Dzięki swojej budowie zbiera wodę z terenu dużo większego niż sam ogród, chroniąc go przed podtopieniami.
Załóżcie zieloną ścianę (albo dach) - jak MDP Jabłonna
Zielona ściana nie tylko poprawia estetykę budynku, lecz także izoluje go, obniżając zapotrzebowanie na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem.
Strona powstała przy wsparciu European Climate Foundation.