
Gromadźcie deszczówkę
W czasach, gdy coraz częściej doskwiera nam susza, warto postawić na oszczędność wody. Pomagają w tym np. zbiorniki na deszczówkę zamontowane przy budynku albo ukryte pod ziemią. Takie rozwiązania są stosowane nie tylko przy domach, lecz także przy budynkach szkolnych czy remizach.
Dlaczego warto zbierać deszczówkę?
Gromadzenie deszczówki:
- zapobiega podtopieniom i łagodzi ich skutki w trakcie ulewnych deszczy,
- umożliwia wykorzystanie wody opadowej do podlewania czy prac porządkowych,
- odciąża system kanalizacyjny,
- pozwala oszczędzić wodę pitną z wodociągu.
Jak zbierać deszczówkę przy remizie?
Najprostszy i najtańszy sposób na gromadzenie deszczówki to ustawienie pojemnika przy rurze spustowej zbierającej wodę z dachu. Oprócz pojemnika przyda się też:
- zbieracz deszczówki, zamontowany na rynnie spustowej, który będzie zapobiegał przelaniu podczas dużych opadów,
- siatka lub osłonka wyłapująca zanieczyszczenia, zamontowana przy wlocie rury spustowej.
Praktyczne wskazówki o tym, jak zamontować pojemnik na deszczówkę, można znaleźć w ogólnodostępnym poradniku Fundacji Sendzimira pn. "Szkoła przyjazna klimatowi na wyciągnięcie ręki!". Choć jest skierowany do placówek światowych, to zawarte w nim informacje przydadzą się też jednostkom OSP.
Zielona strażnica w Kobylej Górze-Pakoszowie
Młodzi strażacy z Kobylej Góry-Pakoszowa postanowili zazielenić teren wokół nowo wbudowanej remizy OSP. Obsadzili skarpę przy budynku roślinami odpornymi na suszę, a przy rynnach zamontowali dwa zbiorniki na deszczówkę. Woda, która już zaczęła się w nich zbierać, służy do podlewania nasadzeń, a jednocześnie stanowi element edukacji ekologicznej dla mieszkańców miejscowości.
Strona powstała przy wsparciu European Climate Foundation.